Auf deutsch

Dotychczas wszelkie prace administracyjno-biurowe i księgowość prowadzili duszpasterze, od grudnia 2007 kuria zezwoliła na zatrudnienie sekretarki do obsługi kancelarii parafialnej. Funkcję tę pełni od  tego czasu Dorota Ruszkowska-Heubach. Ze względu na stale rosnącą liczbę członków naszej parafii i wielorakość zadań otrzymaliśmy zgodę na większą ilość godzin dla biura parafialnego i dzięki temu Ewa Langhof mogła rozpocząć pracę jako nasza druga sekretarka parafialna w marcu 2015 roku. Obie sekretarki parafialne pracują w kancelarii parafialnej w Stuttgarcie, zajmując sie wszelkimi sprawami administracji kościelnej i organizacji zwiazanej z sakramentami. Duża część pracy to koordynacja współpracy z polską i niemiecką hierarchią kościelną, koordynacja wszelkich aktywności na terenie niemieckich parafii w Stuttgarcie, Böblingen, Tübingen, Kirchheim i Backnang od strony organizacyjnej.

Kancelaria parafialna jest miejscem pierwszego kontaktu dla wszystkich parafian zaangażowanych społecznie w naszej parafii i pracowników.

Parafia nasza jest bardzo blisko związana z niemiecką parafią St. Bonifatius w Stuttgarcie i należy wraz z nią do nowoutworzonej jednostki duszpasterskiej Gesamtkirchengemeinde Stuttgarter Madonna, w której są jeszcze 4 inne parafie (do końca 2016 była to tzw. Seelsorgeeinheit).

Siedziba naszej parafii znajduje się od lipca 2006 w Stuttgarcie-Steinhaldenfeld, gdzie oprócz kancelarii, małej sali i biblioteki parafialnej, jest również mieszkanie naszych duszpasterzy.

Msze św. odprawiane są w niedziele i święta w Stuttgarcie, Tübingen, Böblingen (do 2009 w Sindelfingen - Po 50 latach, w kwietniu 2009, musieliśmy opuścić kościół w Sindelfingen i przenieść się do kościoła St. Maria w Böblingen), w Kirchheimie i Backnangu (dawniej w Sulzbachu).

Aktualnie (2017) na terenie naszej parafii zamieszkuje 21 000 Polaków należących oficjalnie do kościoła katolickiego. Oprócz udzielania Sakramentów, odwiedzin chorych, wizyt po kolędzie, prowadzona jest praca katechetyczna (dla ok. 120 dzieci) w Stuttgarcie, Böblingen i Tübingen, gdzie co roku mają miejsce uroczystości I Komunii św. i Komunii rocznicowej, co 2 lata udzielany jest Sakrament Bierzmowania (organizujemy tę uroczystość na zmianę z polską parafią w Ludwigsburgu). W Stuttgarcie, stowarzyszenie działające przy naszej parafii, prowadzi również zajęcia z języka polskiego dla dzieci i niemieckiego dla dorosłych. W niedzielnych Mszach Św. uczestniczy przeciętnie: w Stuttgarcie, 500 - 600 osób, w Böblingen 300 - 450, w Tübingen 100 – 180,  Kirchheim 150 – 200 i Backnang 50 – 80 osób. Dużą grupę stanowią pracownicy sezonowi, szczególnie w Stuttgarcie.

Tylko od roku 2005 do października 2017 zostało ochrzczonych 386 dzieci, wydano 79 delegacji na Chrzty św. w Polsce, pobłogosławiono 45 małżeństw oraz wystawiono 92 licencje na zawarcie ślubu w Polsce.

Prowadzimy w naszej parafii przygotowanie do sakramentu małżeństwa, spotkania dla kręgu rodzin, młodzieży, ministrantów, katechezy dla dorosłych, różaniec i odnowy w Duchu Św., a także wspólne Msze św. z parafią niemiecką  z procesją w roczystość Bożego Ciała, nabożeństwa różańcowe, majowe i Drogi Krzyżowej.

Czytania na każdy dzień

Czytanie na dziś >>

Źródło: http://niezbednik.niedziela.pl